CZYM JEST KATALIZATOR?
Katalizator to jeden z najważniejszych elementów każdego samochodu, mimo że przez wielu nie jest on tak traktowany. Przede wszystkim katalizator odpowiada za stopień czystości spalin. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że dodatkowo wpływa on również na pracę silnika. Od tego, w jakim jest on stanie, zależy między innymi ilość dozowanej dawki paliwa i powietrza. Prowadzony przez nas skup katalizatorów skupuje katalizatory metalowe oraz ceramiczne, zawsze oferując swoim Klientom cenę adekwatną do ich stanu, wagi i marki.
Katalizatory w samochodach zużywają się stopniowo. Właściciel pojazdu nie jest w stanie zdiagnozować jego usterki, ponieważ degradacja materiału, z jakiego jest on wykonany, odbywa się na przestrzeni wielu lat. Gdy katalizator ulegnie zniszczeniu, niezbędna jest jego wymiana. Brak wymiany skutkować będzie przenikaniem do atmosfery większej ilości szkodliwych dla środowiska spalin i nierówną pracą silnika. Każdy zużyty element odkupi od Państwa nasz skup katalizatorów. Lublin, Warszawa i Białystok – w tych miastach skupujemy ich najwięcej.
Budowa katalizatora
Chcąc zrozumieć, jak działają katalizatory, należy poznać ich budowę. Jego zewnętrzną warstwę stanowi obudowa wykonana ze stali nierdzewnej. Wewnątrz znajduje się mata ochronna, która izoluje wnętrze, zapewniając przy tym elastyczną osłonę środka. Newralgicznym jego elementem jest jednak ceramiczny monolit, który składa się z dwóch bloków ceramiki, pokrytych cienką warstwą platyny, palladu i rodu.
Wszystkie metale szlachetne są w tym przypadku aktywatorami procesów chemicznych. Ich zadaniem jest unieszkodliwienie gazów, które powstają wskutek spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. Zdarza się, że wspomniane bloki ceramiki zastąpione są kawałkami stalowej blachy, ale ich rola jest tu identyczna. Wówczas mamy do czynienia nie z katalizatorami ceramicznymi, ale jak sama nazwa wskazuje — metalowymi.
W teorii problem z katalizatorem powinien pojawić się po osiągnięciu przez samochód 200-300 tys. km. Objawy uszkodzonego katalizatora często mylone są jednak z innymi usterkami. Niepokój budzić może wzrost zużycia paliwa. Ponadto o uszkodzeniu katalizatora świadczy tzw. wypadanie zapłonów, co ma miejsce, kiedy ten ważny element układu wydechowego jest narażony na przegrzanie. Awaria katalizatora objawiać się też może wzrostem emisji CO2.
Nasz skup katalizatorów skupuje wszystkie katalizatory — ceramiczne i metalowe. Oferujemy Państwu w pełni profesjonalną usługę skupu z indywidualną wyceną oraz dostarczeniem karty przekazania odpadów.